Holland kutatók ötéves vizsgálata szerint a homlokzati napelemek a vártnál jobban teljesítenek, és gazdaságilag előnyösebbek lehetnek a hagyományos tetőtéri rendszereknél.
A Twente Egyetem és a Tennet átviteli rendszerüzemeltető kutatói 2018 és 2023 között elemezték a déli, keleti és nyugati tájolású függőleges BIPV rendszerek (building-integrated photovoltaics = Épületbe integrált fotovoltaikus rendszerek) teljesítményét, és összehasonlították azokat az optimálisan tájolt tetőtéri napelemekkel.
Az elemzés kimutatta, hogy a déli, keleti és nyugati homlokzatok 1,725, 1,492 és 1,335 kilogramm szén-dioxid-kibocsátást takarítottak meg kW-onként. Ezzel szemben az optimálisan tájolt tetőtéri PV rendszerek 2,434 kilogramm CO2-t spóroltak meg kW-onként. A gazdasági értéktényező az optimálisan tájolt PV esetében 0,73-ra csökkent 2023-ra, míg a keleti és nyugati homlokzatoknál ez az érték 0,87-ről 0,84-re mérséklődött.
„A PV rendszerek gazdasági értékének csökkenése idővel megfigyelhető, de ez a csökkenés kisebb mértékű, mint amit korábban a szakirodalomban előre jeleztek” – hangsúlyozták a kutatók. „Érdekes módon a keleti és nyugati homlokzatok alacsonyabb csökkenési ütemet mutatnak, és így gazdaságilag jobban teljesítenek az optimálisan tájolt rendszerekhez képest.”
Az épületbe integrált napelemes homlokzatok tehát nemcsak esztétikai szempontból nyújtanak előnyöket, hanem technológiai és gazdasági téren is egyre versenyképesebbek.
A K2 Systems homlokzati rögzítőrendszerét megismerheti az alábbi videóban:
Forrás: PV Magazine
Borítókép: K2 Systems