Hírek

Az Európai Unió új Épületek Energiahatékonysági Irányelve (EPBD) nemrégiben lépett hatályba, mely jelentős lendületet adhat a tetőtéri napelemes rendszerek terjedésének az EU-ban. A SolarPower Europe elemzése szerint az új EU Tetőtéri Napelem Szabvány 2026 és 2030 között akár 150-200 GW új napelemes kapacitás telepítését is eredményezheti, amely kihasználja az EU-ban rendelkezésre álló tetőfelületek hatalmas potenciálját.

Az irányelv célja, hogy felgyorsítsa a megújuló energia alkalmazását az épületeken, különösen a középületeken, ahol az előzetes becslések szerint ezek 60%-a alkalmas lehet napelemek telepítésére. Az EU Közös Kutatóközpontja szerint az EU összes tetőfelülete akár 560 GW napelemes kapacitás telepítésére is alkalmas lehet.

A Bloomberg NEF szerint a proaktív napelemes szabályozások, amelyek már néhány EU-országban érvényben vannak, akár 8-11%-kal is növelhetik a megtérülést a retroaktív telepítésekhez képest. Emellett az új szabvány szélesebb társadalmi rétegek számára is elérhetővé teszi a napenergiát, különösen a több lakásos épületek esetében.

A szabvány fokozatosan lép életbe: 2027-től az új nem lakó- és középületekre, 2028-tól a felújításon áteső nem lakóépületekre, 2030-tól az új lakóépületekre, míg 2031-től az összes, tetőfelületre alkalmas középületre vonatkozik. A szabályozás célja a nagy tetőfelületek – például irodák, kereskedelmi épületek vagy parkolók – potenciáljának kihasználása. Néhány kivétel is lesz, mint például a műemlékvédelem alatt álló épületek és bizonyos mezőgazdasági épületek.

Az EU-ban 2023 végén már több mint 170 GW tetőtéri napelemes kapacitás volt telepítve, és várhatóan 2027 végére ez az érték elérheti a 355 GW-ot. A szabvány révén kötelezővé váló telepítések mellett a lakossági érdeklődés is fokozódik, ahogy egyre többen keresnek alternatív megoldásokat a fosszilis energiaárak ingadozásával szemben.